نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نگاهی به جاودانه های سینما : گربه روی شیروانی داغ

موضوع ها
    3
    سپاس
    19

26سپاس شده در 4 پست

Lightbulb نگاهی به جاودانه های سینما : گربه روی شیروانی داغ

Cat on a Hot Tin Roof

گربه روي شيرواني داغ

كارگردان : ريچارد بروكس

فيلمنامه : ريچارد بروكس و جيمز پو
    فيلمبردار: ويليام اچ دانيلز
    بازيگران : پل نيومن (به نقش بريك پوليت )، اليزابت تيلور(مگي پوليت) ، برل ايوز (پدر بزرگ) ، جك كارسون ( گوپر پوليت ) ، جوديت اندرسون (مادر بزرگ ) ، مادلين شروود ( می پوليت ) و ....
    درجه نمايش : PG
    ‍ژانر : درام
    امتياز 8 در بين 19696 راي در سايت IMDB
    سال ساخت 1958
    زمان : 108 دقيقه

جوايزو افتخارات :

كانديداي 6 جايزه اسكار بهترين هنرپيشه زن و مرد ، بهترين فيلم ، بهترين فيلمنامه ، بهترين كارگرداني ، بهترين فيلمبردار .
    كانديداي دو جايزه گلدن گلاب بهترين فيلم و كارگرداني
    برنده 3 جايزه و كانديداي 6 جايزه ديگر از جشنواره هاي جهاني
    بودجه 3 ميليون دلار و فروش بيش از 17 ميليون دلار
    مكانهاي فيلمبرداري نيويورك آمريكا
    محصول كمپاني متروگلدوين ماير

داستان :

مگی گربه ، زنی زیبا و جوان و همسر یک قهرمان فوتبال آمریکائی در زندگی زناشوئی با بحران های بسیاری روبه رو است .همسرش بریک به دلیل سوء ظن شدید به او که به مرگ صمیمیترین دوست و همبازیش منجر شده آدم دائم الخمری است که همسرش را عاشقانه دوست دارد اما جلوه های بیرونی رفتارش تنفر است . پدر شوهر میلیاردر مگی هم درگیر عارضه ای است و به گفته پزشکان ، روز های پایانی زندگی اش را طی می کند . وضعیت ثروت بی کران و املاک او بعد از مرگش مشخص نیست . مگی می داند که با مرگ پدربزرگ ، گوپر – برادر شوهرش ثروت او را تصاحب خواهد کرد و چیزی به او و بریک نخواهد داد . او احساس می کند که در دو جبهه بازنده است .بنابراین تلاش دارد ضمن خنثی کردن دسیسه هایی که برای از صحنه خارج کردن او و شوهر الکلی اش و بالا کشیدن ثروت پدر شوهرش آغاز شده ، راهی را نیز برای نفوذ در قلب شوهرش پیدا کند و از او بچه ای به دنیا بیاورد و ....

نقد اختصاصی :

فیلم قصه آدم هائی است که سال ها یکدیگر را می شناسند اما با هم غریبه اند . شخصیت های فیلم به دلیل پیچیدگی های روانی و عقده های درونی ، زمینه و بستر مناسبی برای تاثیرگذاری دیالوگ های فیلم ایجاد کرده اند .مگی (الیزابت تیلور) در جلب توجه همسرش ناتوان است .به نظر می رسد او زن خائنی است که در حادثه ای باعث مرگ صمیمی ترین دوست همسرش شده است .مگی که در گذشته طعم تلخ فقر را چشیده است ، حالا شاهد حوادثی است که می تواند زنگ خطری برای آینده اش باشد . مگی اگر نجنبد بار دیگر به کام فقر و نداری خواهد افتاد .به شوهرش می گوید : من هیچ وقت لباس های خوبی نداشتم ، لباسی را که موقع عروسی با تو پوشیده بودم ، پسر عموی کثافتم که پول داره برام خریده بود ......شوهرش بریک (پل نیومن )آدمی است الکلی و گوشه گیر . سرشار از نفرت و سوء ظن به همسر ، پدر و اطرافیانش .او مدتهاست که از همه چیز بریده و به مشروب پناه برده است . یک قهرمان شکست خورده ی فوتبال که خودش را بریک بازنده توصیف می کند .پدر بزرگ میلیاردری است با گذشته ای تلخ و سرشار از تنگدستی . او که حالا با هواپیمای شخصی اش سفر می کند ، بر خلاف صدای متفرعن و ژست و رفتار اشرافی اش ، از دو روئی های اطرافیانش نفرت دارد . حتی از سال ها زندگی مشترک زناشوئی اش با تنفر یاد می کند . در جمع خانواده به زنش می گوید : چهل سال از عمرم رو بدون آسایش و آرامش گذروندم ، چون با تو زندگی کردم .همسر او نیز دارای عقد های فرو خورده ای از جنس شوهرش است : در تمام این چهل سال هیچ وقت باورنکردی عاشقتم . من عاشقت بودم ، خیلی هم زیاد ، حتی عاشق نفرتت هم بودم . به دلیل منبع تاتری فیلم ، فیلم فاقد لوکیشن های مختلف است و صحنه های معدودی برای بیرون آمدن از آن خانه اعیانی و تنوع فضا ، در نسخه سینمائی به آن اضافه شده است که با توجه به متن بسیار قوی فیلم بر بازی بازیگران توانای فیلم استوار است . پل نیومن و الیزابت تیلور که با زیبائی فیزیکی و قدرت بازی فوق العاده خود به شخصیت های بریک و مگی که افرادی ذاتا خوب می باشند زیبائی دو چندانی بخشیدند . برل آیوز هنرپیشه توانمند آمریکائی که در سال بعد و فیلم بعدی برنده جایزه اسکار نیز گردید به زیبائی نقش پدر بزرگ را ایفا کرده است . سایر بازیگران نیز به خوبی ایفا گر نقش هایشان بودند . ریچارد بروکس کارگردان و نویسنده و تهیه کننده توانمندی که دو سال بعد از این فیلم برنده اسکار شد نیز به خوبی این فیلم پر دیالوگ و سنگین رامدیریت نموده و بازی های زیبائی از بازیگران فیلم گرفته است .فیلمبرداری زیبایی را نیز در نماهای نزدیک و کلوزآپ فیلم از فیلمبردار اسکار گرفته سینما ویلیام اچ دانیلز شاهدیم . در کل فیلم با تیمی حرفه ای ساخته شده و بعنوان یکی از یادگاری های ارزشمند هنر هفتم خواهد ماند .

درباره دوبله :

این فیلم یکی از شاهکارهای دوبله فیلم در ایران است . جنس صدا های انتخاب شده برای شخصیت ها و فراز و فرود دیالوگ هابه بهترین شکل در خدمت گره های دراماتیک فیلم قرار گرفته به طوری که گاه به نظر می رسد دوبله ، در تاثیر گذاری روی مخاطب فارسی زبان ، حتی از تصویر هم پیشی می گیرد .زنده یاد ژاله کاظمی با فرو رفتن در شخصیت مگی یکی از بهترین دوبله های سینمائیش را به یادگار گذاشته است . تطبیق صدای او با چهره و حرکات مگی به حدی نزدیک و طبیعی است که به نظر می رسد این الیزابت تیلور است که فیلمی را با صدابرداری سر صحنه ، به زبان فارسی بازی کرده است .کاظمی کلامش را در قالب شخصیتی ریخته بسیار با هوش ، حاضر جواب ، سر شار از ظرافت و به شدت سمپاتیک .این فیلم 53 سال پیش با مدیریت چنگیز جلیلوند دوبله شده است . جلیلوند خودش هم صدایش را روی چهره ی پل نیومن گذاشته . جلیلوند فضای پر تنش و ملال آور این خانه اعیانی را با گرمای کلامی دوبله به فضائی گرم و انرژیک تبدیل کرده است . صدای جلیلوند که همیشه یک چاشنی طنز که در آن شور زندگی جریان دارد . اما این بار ناچار است به صدایش حالتی خسته ، معترض و توام با نفرت بدهد . این فیلم را در پنجمین سال فعالیتش بعنوان دوبلور انجام داد .زنده یاد حسین رحمانی به جای برل آیوز (پدر بزرگ)و زنده یاد آذر دانشی به جای جودیت آندرسن (مادربزرگ) و همچنین ناصر احمدی به جای گوپر (برادر بزرگتر) و ایران بزرگمهر به جای می (همسر گوپر ) و به جای بچه های آنان نیز ناهید امیریان ، مینو غزنوی و ثریا حرف زده اند .

بعضی دیگر از دیالو گ های فیلم :
    بریک رو به مگی : من با تو زندگی نمی کنم ، ما فقط با هم توی یک قفس هستیم ، همین و بس .
    بریک رو به مگی : پدر بزرگ ؟ ! خب ، چی باعث شده که اون بزرگ باشه ؟ قلب بزرگش ، شکم بزرگش یا پولای بزرگش ؟!
    بریک رو به پدر بزرگ در صحنه زیر زمین : من خوونه ی تو رو نمی خواستم ، یا پولاتو .... من پدر می خواستم ......
    مگی به بریک در اوایل فیلم در طبقه بالا : من در زندگیم همیشه از فقر نفرت داشتم . یادت باشه وقتی جوونی می تونی بی پول باشی اما در روزای پیری پول لازمه ، نمی دونی چقدر تلخه که آدم به مردمی که فقط مزیت شون پول دار بودنه احترام بذاره .
    مگی به بریک : چرا بدقیافه نمی شی ؟ چرا چاق یا بدقیافه یا یه جوری نمی شی که بتوونم این وضع رو تحمل کنم ؟

خواندني ها و حواشي :

فيلم بر اساس نمايشي از تنسي ويليامز ساخته شد.
    لانا ترنر و گريس كلي هر دو كانديداي بازي در نقش مگي گربه بودند .
    بن گازارا كه در نمايش برادوي همين اثر نقش بريك را بازي مي كرد بازي در فيلم را نپذيرفت .
    در نمايش سال 1955 برادوي اين اثر كه اليا كازان كارگرداني كرده بود باربارا بل گدس نقش مگي و برل آيوز و مادلين شروود در نقش هاي مشابه شان در فيلم ايفاي نقش كرده بودند .
    در نسخه اصلي فيلمنامه بريك تمايل به همجنس داشت كه يكياز دلايل دوري از مگي هم همين بود ولي بخاطر مسائل مميزي اين مسئله از فيلم حذف گرديد .
    فيلم در حقيقت بايد سياه و سفيد با توجه به زمان وقوع فيلم فيلمبرداري مي گرديد كه بنابراصرار دو هنرپيشه اول فيلم و كارگردان آن رنگي فيلمبرداري گرديد .
    در اوايل فيلمبرداري همسر اليزابت تيلور مايكل تاد بر اثر سانحه سقوط هواپيما كشته شد .
    تنسي ويليامز در هنگام نوشتن فيلمنامه در ذهنش نقش پدربزرگ را از ابتدا براي برل آيوز در نظر گرفته بود .
    برل آيوز در نقش پدر بزرگ تنها يك سال از جك كارسون كه نقش پسر بزرگش را بازي مي كرد و 16 سال از پل نيومن پسر كوچكترش مسن تر بود .
    نمايشنامه اش در سال 1955 در زمينه درام برنده جايزه ادبي پوليتزر شد .

ویرایش توسط *7th Art* : 05-13-2012 در ساعت 03:44 PM

2. 9 کاربر از پست مفید *7th Art* تشکر کرده اند .

3. --
    در این دنیا برای کفری کردن آدمهای رذلی که میخواهند همه چیز را از آنچه هست برایت سخت تر کنند راهی بهتر از این نیست که وانمود کنی از هیچ چیز دلخور نیستی

موضوع ها
    1988
    سپاس
    25,981

35,391سپاس شده در 10,382 پست
    نوشته های وبلاگ
    51

مدال های من

پیش فرض پاسخ : نگاهی به جاودانه های سینما : گربه روی شیروانی داغ

وای وای وای.... من عاااااااشق این فیلمم.یعنی به نظر من شاهکاره.عاشق الیزابت تیلورم تو این فیلم.بخصوص اگه کسی دوبله‌شو دیده باشه میفهمه چی میگم.حسی که ژاله کاظمی میده به الیزابت تیلور بینظیره.
    به نظرم شخصیت مگی گربه‌هه یه شخصیت تکرار نشدنیه.آی لاو ایت

ممنون برای تاپیک.یه تشکر براش کمه

5. 2 کاربر از پست مفید .:SiSiBK:. تشکر کرده اند .

6. --

موضوع های مشابه

1. Puss in Boots (گربه چکمه پوش)
    توسط .:SiSiBK:. در انجمن نقد و بررسی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 11-06-2011, 08:45 PM
  2. پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 11-30-2010, 11:48 AM
  3. آغاز نمایش جهانی فیلم 'گربه‌‌های ایرانی'
    توسط lost_ir در انجمن سینمای ایران
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 12-12-2009, 10:49 PM